שפה שסועה

שסע בשפה או בחיך


שסע הנו מונח המשמש לתיאור הפרדה בין חלקי השפה ו/או הגג של חלל הפה. שסעים בשפה, בחיך ובשניהם גם יחד מהווים את העיוות המולד השכיח ביותר בפנים.  


כיצד נוצר השסע?


במהלך התפתחות העוברית השסע מתהווה/נוצר בדרך כלל בזמן השבועות הראשונים של ההיריון. מכיוון שהשפה והחיך מבחינה עוברית מתפתחים בנפרד יתכנו שילובים שונים כגון: שפה שסועה בנפרד, חיך שסוע בנפרד, שילוב של שניהם ומעורבות חד צדדית או דו צדדית. 


צורות השסע


שסע בשפה בצורתו הקלה ביותר מופיע כשקע קטן בשפה. 
שסע חלקי בשפה מפריד את מרבית השפה. 
שסע שלם מורכב משני שסעים: שסע החניכיים ושסע הלסת העליונה הקדמית.


קצת על החיך


החיך הנו הגג של חלל הפה אשר חלקו הקדמי גרמי ולכן נקרא החיך הקשה; וחלקו האחורי מורכב מרקמות רכות בלבד ונקרא בהתאם החיך הרך.


השסע בחיך ודרגותיו


שסע בחיך מבטא פתח בגג חלל הפה ולרוב לא מבטא חלק חסר, למרות שזה לעיתים נראה כך. הוא נוצר בשל העובדה ששני החלקים לא התחברו ביניהם בזמן ההתחברות בתקופה העוברית. חיך שסוע בצורתו הקלה ביותר מערב את הענבל בלבד, ובצורתו הקשה מופיע כפתח שלם הכולל את החלק הגרמי. מצבי הביניים בחיך משתרעים בין שני קצוות אלו. 

מהו הגורם לשסע?


הסיבות לשסע רבות ולא ניתן להצביע על גורם אחד, אלא ליחס זאת לסיבות שונות שהצטברו בנקודת זמן מסוימת שתוצאתה יילוד עם שסע.
חיזוק להשקפה זו עולה מכך שאחוז השסעים בשני תאומים זהים אינו עולה על 33%. 
 
לאחרונה התברר שעישון בזמן ההיריון הנו מרכיב בפאזל סבוך זה. 
 
שפה שסועה ו/או בחיך הינו מצב שכיח יחסית, בין כל הדיסמורפיות המולדות, ושכיחותו עומדת על אחד מתוך 1200 לידות, עבור שסע בשפה או שסע בשפה ובחיך.
השכיחות עבור שסע בחיך בלבד, עומדת על אחד מתוך 2000.
שפה שסועה שכיח יותר משמעותית בקרב בנים.

התנהגות עם ילד בעל שפה שסועה


ההסבר המתאים, לילד הנולד עם שסע, להורים ובני המשפחה אינו פשוט. פעמים רבות קשה למצוא את המילים המתאימות להסביר למשפחה הרחבה ו/או החברים על הצטרפות ילד עם שפה שסועה למשפחה. מניסיון עולה כי ככל שהידע של בני המשפחה רחב יותר כך קל יותר להסביר.
יתר על כן, הפצת מידע רחב למשפחה וחברים מזרזת את קבלת היילוד כילד נורמאלי עם שוני פיזי מסוים שדורש ניתוחים, טיפולי שיניים והדרכה לשיפור יכולת הדיבור. 

כחלק מתהליך ההסברה קיים דגש רב על אופן ההתנהגות שחייב להיות נורמאלי עם הילד.
למשל, למרות הפגם שלו, רצוי לצלם תמונות משפחתיות עימו באותה מידה אלמלא השסע. מניסיון מתברר שאותם הילדים והמתבגרים, לאחר שנותחו, אוהבים להתבונן בצילומים "ההם" ולבחון את השלבים השונים שעברו.

הגישה חיובית חשובה ותורמת להבנה והפנמה של הילד כבר בגיל צעיר, שלמרות שנולד עם שסע, זה רק חלק קטן ומאוד ממוקד ממבנה פיזיולוגי, הנמצא בתוך אישיות שלמה וכוללת.
גישה זו משפרת ומזרזת את קבלת המודעות העצמית והערכה העצמית. ידע נצבר וניסיון נרכש הביאו לידי כך שחלה התקדמות משמעותית בגישה וטיפול בילדים עם שסעים, כך שחיים נורמאלים, בריאים ומאושרים הם המטרה בסיום הטיפול.

מאמר זה נכתב על-ידי ד"ר טליסמן רן המתמחה במגוון טיפולים רפואיים ואסטטים - מיני ליפט, ניתוח פנים ועוד.


 
דף הבית טלפוןwaze פייסבוק