תיקון עיוות בגולגולת

מהו עיוות בגולגולת? 


כל שינוי חזותי בצורת הגולגולת, מצח, פנים, ו/או הלסתות שאינו קיים בטווח השונות הנורמאלי בכלל האוכלוסייה נכלל בקטגוריה זו.
 
כיצד עיוות בגולגולת נוצר? עיוות שכזה יכול להיווצר כאחת משתי האפשרויות הבאות:

1) עיוות מולד, כלומר כבר בזמן הלידה ו/או לפני כן, ניתן לאבחון בעל קול (אולטראסאונד).


2) עיוות נרכש, כלומר לא הופיע בלידה אלה במהלך החיים כתוצאה מחבלה, גידול, מחלה, ניתוח.  

שכיחות התופעה:


עיוותים מולדים של הגולגולת הינם באזור המצח והעיניים, השכיחים ביותר הנם על רקע של לחץ מקומי.  


הנפוץ ביותר הנה השטחה אחורית חד צדדית של הגולגולת (positional unilateral posterior plagiocephaly) .
 
מדוע שכיחות זו עלתה בשנים האחרונות? שכיחות התופעה עלתה בשנים האחרונות בעקבות ההמלצה להשכיב תינוקות על גבי הגב.  
אפשרות יעילה במקרה שכיח זה: לאחר שתינוק כזה נבדק , קיימת אפשרות לתקן את העיוות באופן טבעי ע"י הקפדה של השכבת התינוק על הצד הנגדי תוך מעקב רפואי צמוד. 
 
איך אפשרות זו מתקנת את העיוות ?המוח מתפתח בשנה הראשונה לחיים במהירות מדהימה ולחץ מתוכנן על הצד התקין גורם לכך שהתפתחות המוח בנפח היא זו שמתקנת את העיוות.

תופעת הטורטיקוליס (פיתול בצוואר) והשפעתה על הגולגולת:תופעה משפיעה נוספת הנה טורטיקוליס (פיתול בצוואר)- הצוואר מכווץ בצד אחד ולכן הראש נוטה יותר לצד הזה וכך מעגל ההשטחה מתפתח. 
שילוב של פיזיותרפיה בגיל צעיר ומיידית עשוי לפתור הבעיה.   
לעיתים, יש צורך ביצירת קסדה בגיל הרך אשר תגביר את הלחץ באזור התקין ותשאיר מרווח התרחבות על אותו עיקרון של גדילה עצמית של המוח שיתקן את העיוות.  
 לעיתים נדירות נדרש ניתוח לפתוח את האזורים "העקשניים" שלא מתפתחים וזאת כמובן במקרים נבחרים לאחר שבוצעו בדיקות ודיונים בנושא. 
 סגירת תפר של הגולגולת באופן מלא או חלקי הנה אחד הגורמים השכיחים (1 מתוך 2000 לידות) לשינוי במבנה הגולגולת.   
כאשר התפר בגולגולת נסגר חלקית עם השפעה מועטה על צורת הגולגולת אזי הילד יכנס למסגרת מעקב צמוד ואצלנו בקליניקה יקבל את הטיפול וההשגחה האישית  דר' טליסמן.  
במידה ויש השפעות משמעותיות על מבנה הגולגולת דר' טליסמן יבצע התערבות ניתוחית. בסיס הגולגולת הינו בעל השפעה מרכזית על התפתחות העיניים והפנים. אי לכך פורמט המשפט הישראלי המוכר- "עזוב את הגולגולת במילא אם אין קרחת ניתן להסתיר את העיוות על ידי שערות" אינו נכון ושינויים שנוצרו בעיניים ו/או בפנים אינם הפיכים.   לכן, טיפול מוקדם בבעיה ככל נותן לטבע את הכלים לשפר משמעותית ואף לתקן באופן מלא את המעוות ע"י התרחבות מהירה ועצמית של המח. החלופה להשגחה רפואית אינה מומלצת מכיוון שכל שינוי משמעותי על בסיס הגולגולת בשלב זה אינו בר תיקון. 

נכון להיום, ניתן להשפיע על בסיס הגולגולת רק בצורה עקיפה ושינויים שחלו ברוב המקרים אינם הפיכים כך שהמטרה למנוע מהשינוי להתרחש ולהתוות לפנים, עיניים, גולגולת התפתחות תקינה ככל הניתן.  


סינדרומים המופיעים יחד עם סגירת תפר בודד ו/או יותר מתפר אחד אינם שכיחים וההסבר על הגישה לילדים סינדרומטים מורכב וארוך ונעשה בפגישה ישירה ואישית עם דר' טליסמן.


ילודים עם חסר משמעותי של איבר (עצם בגולגולת, עין, אף וכדו') אינם שכיחים כלל והיום עם בדיקות גנטיות והדמייה מוקדמת נהפכו להיות נדירות וכל מקרה נדון לגופו


תיקון עיוותים מולדים ו/או טראומות לגולגולת לאחר תאונות ופציעות


יש תקווה גם למי שהטבע לא חנן אותם במראה אסתטי וסימטרי. ד"ר רן טליסמן, מומחה בכירורגיה פלסטית ובטיפולים אסתטיים מתקן מומים מולדים בפנים ובאיברי גוף אחרים ובטראומות לאחר תאונות ופציעות, כחלק משיקום הגוף המסייע גם לשיקום הנפש. התהליך הטיפולי מתבצע בשיתוף פעולה הדוק עם המטופל תוך מימוש זכותו לקבל את מלוא המידע על אודות התהליך הצפוי. הדמיית מחשב בתלת מימד מאפשרת להיווכח מבעוד מועד כיצד ייראו, כצפוי, הפנים או איברי הגוף האחרים שבהם יתבצע התהליך עם סיומו. האפשרות להיווכח בכך מקלה על מטופלים לקבל החלטה על נכונותם לקבל את הטיפול לאחר שהוסבר להם כל מה שחשוב וראוי לדעת עליו.

הניסיון המעשי העצום והידע העיוני המעמיק (אשר עדות והוכחה להם היא היות הקליניקה שלו הקליניקה האינטראקטיבית היחידה בישראל, המהווה לא רק מרכז טיפולי מהמובילים בארץ אלא גם מרכז פעילות מחקרית ולימוד יישומי). מטופלים רבים אשר הגיעו אל הקליניקה כשהם על סף ייאוש מהתקווה כי ניתן לשנות את מראה פניהם יצאו ממנה משתאים ולא מאמינים למראה עיניהם  לאחר שהביטו בפניהם בראי לאחר הטיפול, וחשו כי זה עתה נולדו מחדש…


מי מכם שזקוקים לטיפול כדי לתקן עיוות מולד או טראומה לגולגולת לאחר פציעה מוזמנים ליצור קשר עם הקליניקה ולקבל מענה מהיר ובעיקר- כזה שיענה על הבעיה ויפתור אותה.

דר' טליסמן, הנמנה עם הרופאים המובילים בעולם בתחום הכירורגיה הפלסטית והאסתטית, משקיע כל מאמץ אפשרי וכל משאב נדרש על מנת לאפשר לאנשים שאיבדו תקווה לשוב לחוש ולחוות אותה ולהיווכח במו עיניהם- ועיני אנשים רבים שוודאי משתאים ממה שרואות עיניהם – כי גם הלא ייאמן –  ייתכן בקליניקה של ד"ר טליסמן.

אולי תתעניינו גם במידע עבור הנושאים הבאים:

 
דף הבית טלפוןwazeפייסבוק