ניתוחי פנים

ניתוח פנים או ניתוח מתיחת פנים, נחשב לאחד מהניתוחים העדינים והמורכבים בכירורגיה הפלסטית. דר' טליסמן מוביל בתוצאות המראה הטבעי לאחר מיני ליפט או מתיחת הפנים, הודות לשיטה ייחודית ומקיפה שפיתח. הוא מטפל בלקוחותיו המרוצים מכל קצוות הגלובוס, מהוואי ועד אוסטרליה.

מהי מתיחת פנים?

מתיחת הפנים (נקראת גם הרמת פנים בתרגום מאנגלית ל-Face lift) הינה פעולה שמטרתה לשפר משמעותית את מראה הצוואר, קו הלסת והלחיים, באמצעות שחזור המראה הצעיר הדינאמי וההרמוני.

מתיחת פנים מבוססת על אנליזה מקיפה של תהליך ההזדקנות של המטופל באמצעות סקירת תמונות מצעירותו, ניתוח מעמיק של מצבו העדכני ושימוש בעיבוד דיגיטאלי מתקדם על מנת לקבל את המראה הרצוי.

תהליך ההחלמה מניתוח הרמת פנים:

מהלך ההחלמה המיידי אורך בין עשרה ימים לשבועיים, אך דעו נא – תוצאה סופית מסתמנת בד"כ כשלושה חודשים לאחר הפעולה.

תופעות לוואי אפשריות לאחר ניתוח פנים

קיימות מספר תופעות המלוות את הניתוח וביניהן:
  • ירידה בתחושה של העור החוזרת כחודש אחרי הניתוח, חולשה זמנית של עצב הפנים שהיא שכיחה ומופיעה בקרב 10% מהמנותחים, אם כי היא חולפת תוך תקופה קצרה (בין יומיים לשלושה שבועות) כך שחלק מהסובלים ממנה כלל לא יבחינו בכך.
  • נפיחות בדרגות שונות (שאינה סימטרית) כאשר שיא תקופתה מתפרס על כשלוש יממות לאחר הניתוח, לאחר מכן היא יורדת ונעלמת.
  • שטפי דם לאחר הניתוח- חשוב מאד להימנע מפני חשיפה לשמש באזור שטפי הדם עד היעלמותם (כחודש לאחר הפעולה).
  • לפעמים מופיעים כאבים לאחר הניתוח, מדובר בכאבים קלים שאינם מצריכים תרופות חזקות מאופטלגין וכיו'.
לרב קיימת תחושת מתיחה של הפנים והצוואר שמשתחררת בדרך כלל אחרי שבועיים עד שלושה שבועות.
ניתוח פנים

החלמה מניתוח פנים


בד"כ מומלצת מנוחה מעבודה לתקופה בת שבועיים, אך התוצאה הסופית תראה את אותותיה כשלושה חודשים לאחר הפעולה, כאשר שאריות הנפיחות, הבצקות, שטפי הדם, וההתקשויות ייעלמו לחלוטין.

כיצד נוצרים סימני הגיל של מראה הפנים והצוואר (Facial aging)?

סימני הגיל של תהליך האייג'ינג נוצרים מגורמים חיצוניים ופנימיים:

דוגמאות לגורמים פנימיים המשפיעים על תופעת האייג'ינג:

קוד גנטי של תהליך הבגרות, סוגים של מחלות המשאירים חותם בעור הפנים, איבוד הגמישות של העור, העלמות חלק מהשומן התת עורי, ספיגת ודילול העצם (אוסטיאופורוזיס), כח המשיכה ושינויים משמעותיים במשקל.

דוגמאות לגורמים חיצוניים המשפיעים על תופעת האייג'ינג:

השפעות הנובעות מחשיפה לשמש,מתחים יומיומיים, עישון ותזונה.

הגורמים החיצוניים הם אלה שמשאירים את החותם על פנינו וניתנים לשליטה.

שינויי הגיל הנראים בפנים כוללים: צניחת לחיים, קמטים עמוקים הנמשכים מהאף לכיוון זוויות הפה (Naso-Labial Folds), טשטוש קו הלסת, צניחת רקמת הלחי מעבר לקו הלסת (Jowls), קפלים בצווארCervical Bands) ועודף שומן צווארי - כל השינויים הללו יכולים להשתפר משמעותית בעקבות מתיחת פנים.  

דר' טליסמן מעיד על אופן טיפולו: " מתיחת פנים וצוואר שאני מבצע אינה יכולה לעצור את תהליך ההזדקנות, אך בגישה המקיפה שאני נוקט אנו נשחזר את המראה הצעיר על ידי הסרת שומן עודף מהצוואר, חיזוק השרירים, שינויי נפח תוך הדגשת יופי המבנה הבסיסי ולבסוף מתיחת העור.  שילוב עם אורח חיים נכון ומאוזן ישמר את התוצאה שנים רבות".  

איך תדע/י שזה מה שאתם רוצים?

החזק/י מראה והתבונן בפניך בזמן ישיבה על גבי המיטה. לאחר מכן שכב/י על גבי הגב ללא הגבהה לראש והתבונן/י בשוני שהתרחש – אם את/ה אוהב את השינוי שאת/ה רואה בזמן השכיבה אזי מתיחת הפנים תחולל שינוי דרמטי בהופעתך.

אם יבלטו כתמים וקמטוטים בפניך למרות מצב השכיבה אזי שכנראה מתיחת הפנים לא תספיק ויהיה צורך בפילינג של העור בשילוב הזרקות. במידה ומראה העפעפיים מטריד אותך, אזי ניתן לבצע פעולה בעפעפיים ויתכן אף במצח. ניתן לשלב את הפעולות הללו בבת אחת אך לפעמים עדיף להפריד ביניהן. על דקויות אלה ניתן לענות רק לאחר בדיקה קפדנית ע"י דר' טליסמן בהתאם למצב המטופל.

מיהו/י המועמד/ת האידיאלי/ת ?


תגובת דר' טליסמן: "בבדיקת המועמדים/ות אני בודק שלושה היבטים קריטיים להצלחת ניתוחי פנים: המצב האסתטי העכשווי, פוטנציאל השינוי וציפיותיו של המטופל. המועמדים/ות האידיאלים הם/ן אלה שעור הפנים שלהם/ן נשאר גמיש, ללא קשר לשינויים האסתטיים בפניהם/ן, משקל גופם/ן יציב ומצב שאר איברי הפנים (כמו לסתות לחיים וכדו') מוגדר היטב ונאה אסתטית.
בבחינת האלסטיות של העור ,למעשה, אני בודק אם נשארו מספיק סיבים בדרמיס עם פעילות גמישה ויעילה אשר ישמרו את השינוי. הדבר דומה לקפיץ- כאשר האלסטיות שלו גבוהה, לאחר מתיחתו הוא יחזור כהרף עין למבנהו הראשוני; אך אם כושרו האלסטי נמוך, לאחר מתיחתו הוא יישאר בצורתו המתוחה או יחזור רק חלקית למצבו המקורי".

איך תבדקו בבית באופן כללי באם מצב גמישות עורכם מספק?


תגובת דר' טליסמן: " להלן שתי נקודות לבדיקה עצמית: עור עבה בדרך כלל גמיש יותר מעור דק; אם את/ה יכול/ה להזיז בקלות במשיכה אחורה מול המראה כמות של עור לכיוון האוזניים פחות משני סנטימטר – אזי מצב גמישות עורך הוא טוב. כשאני בודק את מצב איברי הפנים, למעשה אני מתחיל מהערכת גובה ומיקום עצמות הלחיים, חדות הלסתות, השיניים ומיקום עצם הלשון.
עצמות לחיים אשר באופן טבעי מודגשות יחמיאו לשינוי, לעיתים נתכנן הדגשה שלהן תוך כדי הניתוח. קו לסת חד מאפשר הגדרה אסתטית טובה של המעבר בין הפנים והצוואר, במידה שהמעבר מעומעם ולא חד, יש באפשרותי לבצע פעולות ייחודיות של מתיחת פנים להגברת חדות המעבר – אך זוהי כבר התייחסות מאוד אינדיבידואלית שרק לאחר בדיקה מקיפה של המטופל/ת אוכל להתייחס לפרטים.
נסיגת חניכיים ו/או חסר בשיניים בדרך כלל יצריכו תוספות הזרקה למילוי כדי לאפשר מראה אופטימאלי.מיקום עצם הלשון -חשוב לתכנון מראה הזווית בין הצוואר הרוחבי לאנכי.

על המועמד/ת להבין, כי מתיחת פנים משפרת משמעותית את המראה וההופעה שנראה צעיר וחיוני יותר, אך הגיל אינו משתנה.
מועמדים המבקשים ממני שיפור במראה שיהיה צעיר יותר, הרמוני וטבעי יקבלו תוצאה מצוינת – אך מי שמבקש להראות שוב בן שלושים יש לדחותו כי זוהי צפייה לא ריאלית. ממוצע הגיל של המועמדים/ות הנו שנות החמישים (הטווח מארבעים ועד שמונים וחמש).
אין בעצם גיל להתחיל, ביום שבו רוצים לשפר את אותות הגיל המפריעים למראה זה הזמן להתייעץ. ניתן לעזור ע"י ביצוע ניתוחים פלסטיים דוגמת ניתוח הרמת פנים ובתנאי שהמטופל מבין את הכרוך ומעוניין בניתוח אז ניתן לבצעו.

מה לגבי מצב בריאותי?


בזמן הייעוץ יש לדווח על כל בעיה בריאותית כמו יתר לחץ דם סוכרת וכדו'. עליכם לדווח על כל תרופה שאת/ה נוטל/ת ובפרט לקיחת תרופות כגון אספירין, קומדין, אנטי דלקתיים וכו' שאת נטילתן יש להפסיק שבוע לפני הפעולה. בעיות רפואיות אלו אינן מונעות פעולה זו, אך מחייבות לעיתים הערכות מיוחדת. עישון, רצוי להפחית משמעותית לפני הניתוח.

בדרך כלל אינני מחייב את המטופלים/ות להפסיק לעשן וזאת משלוש סיבות שנובעות מניסיוני הרב בתחום הניתוחים. האחת, מעשנים רבים שנכפית עליהם הפסקת עישון עוברים לאכילה ואז יש תוספת משקל וכשהם מורידים אותה לאחר הניתוח עם החזרה לעישון, נאבד נפח שעלול לגרום להתרופפות של המתיחה.
השנייה, לא קל להפסיק לעשן וגם אם מדווחים על הפסקת העישון זה לא תמיד מדויק.
השלישית, ניסיוני אפשר לי לפתח גישה חדשנית, בה אני מבצע למעשנים מתיחה מיוחדת כדי שהמתח ימצא ברקמות העמוקות. רקמות אלו לא מושפעות מהעישון, ואינני משלב פעולות נוספות בו זמנית כמו פילינג – כך שבסיכומו של דבר המעשנים שבטיפולי הנם באותה רמת בטחון כאילו הפסיקו לעשן.

הקושי הרגשי במעבר ניתוח פנים


הפנים הן כרטיס הביקור שלנו ולכן טבעי לכל שמעבר ניתוח באזור הפנים ילווה גם בחששות ורגשות מעורבים מצד המטופל. לאור כל אלו, הייעוץ עבור ניתוח פנים איננו רפואי ותו לא והוא כולל ליווי אישי והסבר מפורט על כל פרט ופרט באשר לתהליך.

חשוב לזכור שבכל הנוגע לניתוחים אסתטיים, כל מקרה הוא לגופו ולכן גם הייעוץ הופך לאישי במיוחד. הניסיון הרב מלמד אותנו, שכאשר מטופל מבין הלכה למעשה כל פרט ופרט ומבין את תמהיל השיקולים שהובילו לבחירת פרוצדורה א' על פני ב', הוא ניגש לניתוח באופן שלם ונינוח יותר ומתוך הבנה שהוא אכן מופקד בידיים טובות ומקצועיות.

האם האינטרנט הוא מקור טוב לקבלת מידע?


כן ולא. האינטרנט שופע במידע ומן הראוי לציין כי ישנו לא מעט מידע מקצועי. עם זאת, בכל הנוגע לשאלות שמערבות רגשות וחששות, מומלץ להתייעץ עם מנתח פלסטי באופן פרסונלי וזאת כדי לקבל תשובות מהימנות שמלוות בהסברים לכל חשש שעולה.

ייעוץ אצל דר' טליסמן:  


הייעוץ מחולק לשלושה שלבים שאינטגרציה ביניהם חיונית לקבלת תוצאה טובה:

השלב הראשון לקראת הייעוץ: נקרא ברפואה האנמנזה (איסוף נתוני החולה ורצונותיו/ה) וכולו מוקדש לרצונותיך. שילוב השאלות בודק מספר נקודות: התופעות המפריעות לך במראה, השינוי אותו היית רוצה להגשים והאופן הכללי שבו נתפס אצלך השינוי. באמצעות האנמנזה דר' טליסמן עורך סדר ומבין לעומק את הממצאים השונים שמפריעים לך.

השלב השני לקראת הייעוץ: בדיקה מקיפה של הפנים המבוצעת על ידי התבוננות קפדנית, בדיקת איברי הפנים ובקשה לתנועות מסוימות שתתבקש/י לבצע (הזזת העיניים, פתיחת הפה, תנועות חיוך וכו'). בדיקה מקיפה זו משערכת את איכות העור, גמישותו, פעילות תקינה של עצבי הפנים, כמות העצם, גובה הלחיים, מיקום עצם הלשון ועוד. רק כך ניתן לבחון האם השינוי המבוקש אפשרי והאם ביצועו יהיה לשביעות רצונכם.

השלב השלישי (והאינטגרטיבי), והייעוץ על פי מסקנתו של דר' טליסמן: שלב זה ממזג את שני השלבים הקודמים בין הבקשה לשינוי לפי רצון המטופל, ובדיקה האם מצב המטופל כיום מאפשר את השינוי. דר' טליסמן מסביר למטופל ודן עימו באפשרויות השונות הניתוחיות והלא ניתוחיות. בהנחה והוחלט לבחור בביצוע ניתוח הרמת פנים, יעלה על הפרק סוגו והיקפו, וסוגי הפעולות הנלוות הנדרשות לביצועו: כגון שאיבת שומן, הכנסת שתל בסנטר או לחיים, ביצוע פילינג ו/או מילוי נפח. בכל נקודה מוקדש הזמן לאיתור יתרונות, חסרונות ותופעות לוואי בשקיפות מלאה, עד כי תצא/י בהרגשה שאת/ה כבר יודע/ת הכל ויכולה לבצע זאת בעצמך.

ניתוחי פנים לפני ואחרי

מהלך הניתוח:


הרמת פנים נעשית בדרך כלל בהרדמה תוך ורידית (טשטוש/סדציה) ובשילוב הרדמה מקומית. הרגליים נתונות בשרוולים מתנפחים שתפקידם למנוע היווצרות קרישי דם בורידי הרגליים. במהלך הפעולה מופרדת שכבת עור עבה ונרחבת בפנים ובצוואר ומוסרים עודפי שומן מיותרים (באם נתווספו) בעיקר בצוואר, לאחר מכן מתחיל טיפול הרקמה העמוקה המצויה בין השומן התת עורי לבלוטת הפרוטיס. ראשי התיבות של מערכת הרקמה העמוקה ושרירי ההבעה הינה סמאס (SMAS- Superficial Muscular Aponeurotic System) והיא נושאת את מרבית החוזק של השינוי.

במהלך הניתוח משחררים את הסמאס ומותחים בכיוון המנוגד לצניחה כך שמתרחשים השיפורים החזותיים הבאים: הצוואר מוגדר ומתוח, קו הלסת חד ונקי משומן עודף, הקו הנזו-לבילאלי נעלם והלחי מודגש. בסיום העבודה על הסמאס חוזרים לעור, מסירים את עודפי העור שנוצרו ותופרים את החתך בתפרים עדינים על מנת שלא ניתן יהיה לראות את הצלקות. בסיום הניתוח תמצאו בהתאוששות חבושים ונינוחים, שוהים בבית החולים ללילה לשם השגחה ולמחרת לאחר הורדת החבישה וחפיפת הראש תשוחררו הביתה. 

הרמת פנים תופעות לוואי


הניתוח מלווה במספר תופעות לוואי וביניהם נפיחות, בצקות, הרגשת מתח ברקמות, ירידה בתחושה וחולשה תנועתית. כול התופעות חולפות ומרביתן במהירות.
קיים סיכון מיידי קטן בסבירות של כ-1% מהמקרים של דימום, בשעות הראשונות לאחר מתיחת פנים, שמצריך כניסה נוספת לחדר הניתוח. תופעה נדירה זו אינה פוגעת כלל בתוצאה. קיים סיכוי להתרחשותן של תופעות לוואי לאחר הניתוח: נמק של העור באזור הצלקת, במיוחד בקרב מעשנים, שעשוי לחייב תיקון הצלקת בעתיד. גירוי כתוצאה מהצלקת- גרד או רגישות וכיו
הרמת פנים

שאלות נפוצות


לא פעם, אני נשאל על ידי פציינטים המבקשים לקבל רקע נרחב יותר אודות ניתוחים פלסטיים ובדגש על ניתוחי פנים. להלן השאלות הנפוצות ביותר:

האם תוצאות הניתוח יתאימו לציפיות שלי?


במסגרת הטיפול, ההכנות והליווי של המטופל/ת עד לביצוע הפרוצדורה, אני דואג להקדיש זמן ככל הנדרש  לתיאום ציפיות ולמתן צפי מדויק ככל הניתן של תוצאות הטיפול. יחד, נבין בדיוק מה הם השינויים הצפויים  שיחולו עם ההחלמה מן הניתוח.

לטעמי, הכרחי לקיים עם הפציינטים שיחות ממושכות שיסייעו בהפגת מתחים וחששות ויסייעו לי כרופא מנתח, להבין את ציפיות המטופלים והתוצאות שאליהן הם שואפים.

מתיחת פנים מחיר


שאלת מיליון הדולר היא כמה עולה מתיחת פנים. לתת לכם תשובה חד משמעית איני יכול. עלות ניתוחי פנים משתנים בהתאם לכל מטופל וצרכיו האישיים. המחירים בשוק מאוד מגוונים והם משקפים את ניסיון המנתח, תחום התמחותו ועוד פרמטרים לצד בחירת הניתוח הנכון עבור המטופל.
 

מה הניתוח הפלסטי הנפוץ ביותר אצלך?


ניתוחי פנים, הכוללים בתוכם מגוון רחב של פרוצדורות שונות. ניתוח פנים נפוץ ופופולרי בקרב פציינטים רבים, הינו ניתוח אף שלעתים עשוי לשנות את מראה המטופלים מן הקצה אל הקצה.

לצדו, ניתוחי הרמת הפנים זוכים לעניין רב כאשר מטופלים רבים מגיעים אלי לייעוץ ראשוני ולקבלת חוות דעת באשר לפרוצדורה הרפואית המומלצת ביותר עבורם. חשוב לי להדגיש כי אין למהר אל שולחן הניתוחים. חשוב קודם כל שנבין ביחד, מהו ההליך הרפואי הנכון ביותר.

האם ישימו לב שעברתי ניתוח פנים?


המומחיות שלי היא בהגעה לתוצאות בעלות מראה טבעי. הפנים הן כרטיס הביקור החשוב ביותר עבורנו, והן מרכיב לא מבוטל בהשפעה על ההערכה העצמית שלנו. מטרתי היא שכל מטופל ומטופלת יצאו עם המראה הצעיר והרענן הכי קרוב לזה שהם רצו, כל זאת תוך דאגה לסימנים מינימליים ומוסווים המעידים על מעבר ניתוח פלסטי.

מהו הניסיון שלך בתחום?


אני מומחה כירורגיה פלסטית בעל ניסיון של עשרים ושתיים שנים בתחום. לאורך שנותיי כמנתח, ביצעתי עשרות אלפי פרוצדורות בארץ ובעולם.

אני בוגר בית הספר לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת תל אביב. לצד סטאז' באסף הרופא והתמחות בהדסה עין כרם, התמקצעתי בארצות הברית אצל מיטב המנתחים הפלסטיים.

עם שובי לישראל, הקמתי מחדש את השירות לכירורגיה פלסטית קרניופציאלית המורכבת בתל השומר בדגש על תינוקות.

מקצועיות ודייקנות הם נר לרגליי משנותיי הראשונות בתחום ועד היום.

למידע נוסף אודותיי לחצו כאן.

 
דף הבית טלפוןwaze פייסבוק