גניקומסתיה

סובל מחזה נשי, גניקומסתיה? אפשר לטפל בזה ביעילות

למעלה מ-40% מנערים וגברים צעירים בגילאי 16-25, סובלים מתופעה הנקראת גניקומסתיה. חזה נשי אצל נער וגבר צעיר הינה ללא ספק תופעה מטרידה, אשר עשויה להופיע גם בעשור השישי. מה הגורמים לתופעה? כיצד זה משפיע על הגבר הצעיר? כיצד ניתן לאבחן את התופעה ולטפל בה בהצלחה? ד"ר טליסמן פיתח שיטה כירורגית מוכחת ומובילה לטיפול בתופעה במקסימום הצלחה. כל השאלות והתשובות לפניכם, והכי חשוב – אתם לא לבד!

תופעת החזה הנשי (מקור המילה ביוונית ופירושה גניקו – אישה, מסתוס – שדיים), היא תופעה מוכרת וידועה בעולם הרפואה. מדובר במצב בו חלים שינויים בשדיים של הנער או הגבר הצעיר, והם גדלים מעבר לפרופורציה הרצויה. התופעה הזו שכיחה מאוד בגיל ההתבגרות, ושכיחה לא פחות בקרב אלו אשר סובלים מהשמנת יתר, אך לא רק. התופעה בהחלט יכולה להתרחש גם אצל גברים רזים וגם בגיל מאוחר יותר מגיל ההתבגרות. הפעם נתמקד בתופעה המתרחשת בגילאים צעירים, סביב גילאי 16-25.

מה הגורמים לתופעה?

השמנת יתר – בחלק מהמקרים, הגניקומסתיה הינה תוצאה של השמנת יתר ועודף משקל. אפשר לומר שבקרב אלו הסובלים מהשמנת יתר, התופעה שכיחה יותר, וניתנת לטיפול באותן דרכים (נפרט בהמשך כיצד). אגב, המונח המדויק אשר מתייחס לגניקומסתיה כתוצאה מהשמנת יתר הוא 'גניקומסתיה מדומה'. מדומה, מכיוון שהרקע לתופעה הינו כתוצאה מהשמנה ולא כתוצאה משינוי ברקמת השד, אין ספק שדיאטה תטפל במרבית הבעיה בצורה הטובה ביותר.

חוסר איזון הורמונאלי – בגיל ההתבגרות, עשוי להיווצר מצב של חוסר איזון הורמונאלי, אשר מביא לתוצאה של הופעת הגניקומסתיה. כאשר מדובר בחוסר איזון הורמונאלי, עם התייצבות המערכת ההורמונלית לערך בגיל 18 קיים הסיכוי שהתופעה תחלוף מעצמה במיוחד במקרים היחסית קלים, אם כי גם הליך כירורגי בהחלט על הפרק. כאמור, נפרט בהמשך בנוגע לאפשרויות הטיפול.

גורמים נוספים לא שכיחים – ייתכן סיכוי להופעת הגניקומסתיה במקרים של טיפול תרופתי, שימוש בסמים, אלכוהול ולעיתים רחוקות גידולים. חשוב מאוד לאבחן מקרים אלו, ולכן אתם מגיעים לבדיקה אצל ד״ר טליסמן, רופא מומחה בעל ניסיון רחב ביותר. במקרים אלו, למותר לציין שחשוב ביותר לטפל בבעיה האמיתית הרבה לפני הטיפול בשד עצמו. 

אידיופאתי או בעברית ללא סיבה – מהווה את רוב המקרים שלא חלפו עד גיל 18 או שלא נמצאה בבדיקות כל פתולוגיה שמסבירה את התופעה, המונח המקובל הוא 'גניקומסטיה אמיתית' – רקמת שד מפותחת. בניכוי גניקומסתיה הנובעת מהשמנת יתר, זהו הגורם השכיח ביותר לתופעה. 

כיצד זה משפיע על הגברים הצעירים?

תופעת החזה הנשי הינה אחת התופעות הידועות בקרב גברים צעירים כפוגעת בביטחון העצמי ובדימוי העצמי. כמות הגברים הצעירים אשר בוחרים לטפל בתופעה זו טרם גיוסם לצבא הינה משמעותית, ואפשר להבין מדוע. במסגרת בה לא אחת צפוי הגבר הצעיר לחשוף את גופו בפני גברים נוספים, הוא בהחלט עשוי לחוש חוסר ביטחון ופגיעה בתדמיתו האישית, אם חלילה אחד מהנוכחים ישים לב לחזה לא פרופורציונאלי, בולט, חזה נשי.

כיצד ניתן לטפל בתופעה?

ראשית, מתבצע אבחון של התופעה. את האבחון מבצע ד"ר טליסמן באמצעות סקירת ההיסטוריה הרפואית, ובמקביל, קבלת תמונת מצב של התופעה כיום באמצעות בדיקות גופניות נוספות. ברוב המקרים, ההמלצה היא לעבור ניתוח, הליך כירורגי, אשר יטפל בתופעה ויותיר אותה זכר עמום בלבד. קיים טיפול תרופתי יעיל יחסית באמצעות טמוקסיפן, רק החודש התפרסם מאמר של ד״ר טליסמן באחד העיתונים המדעיים החשובים ביותר בתחום רפואת הילדים אשר בוחן טיפול תרופתי ומוצא שהוא יעיל ביותר עם מיעוט תופעות לוואי באם ניתן בזמן הנכון. 

על הניתוח

הניתוח נעשה בהרדמה מלאה וברוב המקרים אינו דורש אשפוז, כלומר ניתן לשוב לאחר מנוחה קלה, עוד באותו היום, הביתה. במהלך הניתוח, מתבצעת שאיבת שומן והסרת הרקמה העודפת. חשוב לציין כי ד"ר טליסמן פיתח שיטה ייחודית לטיפול בתופעה באופן אשר מותיר כמות מינימלית וכמעט בלתי נראית של צלקות. שיטה זו הוצגה בכנסי רפואה בינלאומיים ואומצה על ידי רופאים ומנתחים פלסטיים רבים ברחבי העולם.

מה הסיכונים בהליך הכירורגי?

כאשר מדובר בהליך כירורגי, מן הראוי לפרט גם אודות הסיכונים או הסיבוכים אשר עשויים להתרחש. מובן כי ד"ר טליסמן והצוות המלווה אותו פועלים במקצועיות יתרה ובכל המאמצים למזער את הסיכונים והסיבוכים אשר עשויים להתרחש, אך כן חשוב לציין אותם. עשוי להתפתח דימום וזיהום באזור החזה, אסימטריה וצלקות באזור העטרה. כל אלו כמובן אינם מחויבים, ובמסגרת מקצועית, הסיכוי לסיבוכים נדיר.

מה לגבי ההחלמה לאחר ההליך הכירורגי?

תהליך ההחלמה בשבוע הראשון לאחר הניתוח, מלווה בכאבים ואי נוחות. אתם עשויים לחוש מגבלה בתפקוד של הידיים, ולכן מומלץ לאפשר לגוף ולנפש מנוחה של כשבוע לאחר ההליך. חזרה לפעילות גופנית מלאה מותרת כשבועיים לאחר ההליך הרפואי. ניתן להיעזר כמובן במשככי כאבים, ולהתייעץ עם הרופא המטפל.

ד״ר טליסמן יצור לכם חזה שטוח ויסלק את סממני הנשיות מהחזה, אך לקבלת חזה מעוצב ושרירי לאחר הניתוח אין מנוס מעבודה עצמית בחדר כושר לחיזוק שרירי הפקטורליס; רק שילוב זה יעניק לכם את צורת החזה המושלמת. 

לייעוץ חייגו: 03-6090660 או השאירו פרטים: