גידולים שפירים ביילוד

הרחקה אנדוסקופית של דרמואיד ציסט ללא צלקת

ציסטה דרמואידית, אחד מהגידולים השכיחים השפירים המאובחנים בלידה, בדרך כלל ממוקם באזור המצח וארובות העיניים. המופע השכיח הוא תפיחות רכה בצידי הגבה, בין הגבות מעל גשר האף או בכל מקום אחר על פני שטח המצח. כמו כן, יתכן למצוא את הציסטה במיקומים שונים במרחב הגולגולת. למרות היות הממצא שפיר, בעשרים אחוז מהמקרים, עם הזמן, יתרחש הרס קל של העצם מתחת ובעשרה אחוז מן המקרים תתכן חדירה מלאה של העצם ודהיינו חדירה למעטפת המוח או לחלל ארובת העין.  מקובל כי הוצאה מוקדמת לפני גיל שנה מפחיתה את הסיכון להרס העצם או חדירה לחלל ארובת העין לרמה זניחה. לסיכום, למרות שמדובר בנגע שפיר לחלוטין שגם אם חדר את העצם ואף הגיע לקליפת המוח או לתוך ארובת העין לפני טיפול כירורגי, גם אז כריתת הגידול אינה כרוכה בהישנות שלו ואם מטופל על ידי כירורג בעל ניסיון ויכולת התוצאה תהיה טובה. בכל מקרה עדיפה הסרה מוקדמת שכרוכה בפעולה ניתוחית הרבה יותר פשוטה מאשר הסרת גידול שנמצא בסמיכות למוח או בתוך חלל ארובת העין.  הסרה מאוחרת בעשרים אחוז מהמקרים תצריך שיחזור של עצם הגולגולת, פעולה מורכבת יותר שאפשר להימנע ממנה כמעט לחלוטין אם מאבחנים מוקדם ומנתחים מוקדם. 

הניתוח המקובל נעשה בהרדמה כללית, מבצעים חתך מעל או בסמוך לממצא, מבוצעת חשיפת הגידול, הרחקתו בשלמות וברוב מוחלט של המקרים בזאת הסתיימה פרשית הגידול. הניתוח יעיל, פשוט, מהיר יחסית עם תופעות לוואי מועטות ביותר, החלמה מהירה ומינימום או בכלל ללא כאבים. הבעיה היחידה הינה הצלקת שנשארת במקום חשוף למראה. בעולם המודרני היכולת להסתיר צלקת נדרשת יותר ויותר וכאן נכנסת המומחיות והייחודיות של ד״ר טליסמן. 

ד״ר טליסמן, רופא מומחה בכירורגיה פלסטית עם תת התמחות בכירורגיה של גולגולת פנים ולסתות מזה 25 שנה ביצע מאות ניתוחים אלו בהצלחה מאז שנות התשעים של המאה הקודמת. מכיוון שד״ר טליסמן גם עוסק בכירורגיה פלסטית אסתטית שנים רבות ומודע לבעייתיות של צלקות באזור חשוף כמו המצח ובמיוחד בצעירים לפני הופעת הקמטים שיסתירו את הצלקות, הטמיע, לראשונה בישראל, לפני שנים רבות שימוש באנדוסקופ לניתוחים אסתטיים על מנת להשאיר את הצלקות בתוך השערות; כל זאת על מנת לקבל הסרה מוחלטת ללא צלקת נראית לעין.  היה זה אך טבעי להשתמש באנדוסקופ להסרת גידולים אלו בתינוקות על מנת להסתיר את הצלקות לחלוטין.  ד״ר טליסמן מבצע טיפול חדשני להסרת ציסטה דרמואידית תוך שימוש באנדוסקופ בהצלחה בתינוקות בני שנה שנים רבות ולאחר שהציג זאת בפני קולגות בבתי חולים אחרים, מקבל אף פניות מהם. 

לסיכום, הורים שאובחן אצל היילוד ציסטה דרמואידית יכולים להיות רגועים.  ראשית, זה גידול שפיר; שנית, פתרון ניתוחי במהלך השנה הראשונה יהיה יעיל, מהיר עם תופעות לוואי זניחות; ושלישית, למי שחשוב שלא תהיה צלקת נראית לעין יש לד״ר טליסמן פתרון בעזרת השימוש באנדוסקופ.

לייעוץ חייגו: 03-6090660 או השאירו פרטים: