נגעי עור וגידולי עור

כל שינוי במרקם או בצבע העור באזור מסוים מוגדר כנגע בעור. רוב נגעי העור שפירים לחלוטין ולא מסוכנים, אך חשוב להיבדק. לרוב ניתן יהיה לטפל בנגע בדרכים לא כירורגיות ולמזער את הצלקת, אך חשוב לעשות זאת אצל רופא עור מומחה, או מומחה לכירורגיה פלסטית

כל שינוי במרקם או בצבע של העור באזור נתון מוגדר כנגע בעור. רוב כמעט מוחלט של נגעי העור שפירים לחלוטין, עם זאת בשל האפשרות הקטנה שחלקם לא שפיר חשוב להיבדק. מומלץ לכל מי שעבר את גיל 40 להיבדק אחת לשנה אצל רופא עור מומחה; יחד עם זאת בכל גיל אם הבחנתם בהופעת שינוי בצבע או במרקם העור מומלץ להיבדק.

למען הסר ספק, רוב השינויים יהיו שפירים - אך אם הופיע כתם כהה, עם שוליים לא סדירים, שני צבעים שונים בתוך הכתם, דימום, גרד או גודל מעל 4 מ״מ אז יש להיבדק ללא דיחוי מהחשש הקטן שייתכן ומדובר במלנומה שם הזמן כן משחק תפקיד. רוב השינויים הם תגובה לשמש, לגיל או לשילוב ביניהם, ולאחר בדיקה אצל רופא מומחה יוחלט אם יש מקום לבצע ביופסיה או שאינה נדרשת כלל. היה והרופא המאבחן קבע כי יש צורך בדגימה אבחנתית מומלץ לפנות למומחה לכירורגיה פלסטית לביצוע הפעולה. 

 

דוגמאות של נגעי עור חשודים שמחייבים להגיע לבדיקה ללא דיחוי:

אבחנתם שינוי בצבע העור או המרקם - לכו להיבדק. חשוב ביותר, לפחות פעם אחת, להיבדק על ידי רופא מקצועי בעל ניסיון, מכיוון שלמרות שמדובר בבעיה שכיחה ביותר שאינה מסוכנת כלל, יש מצבים שכן מחייבים טיפול או בירור. 

רופאי המשפחה עברו בשנים האחרונות השתלמויות בנושא פגימות בעור וברוב המצבים יוכלו לכוון אתכם האם מדובר בבעיה רפואית אמתית המחייבת התייחסות או טיפול כירורגי או לא. רופא משפחה שלא יוכל להגיע למסקנה בעצמו או אינו בטוח באבחנה יפנה אתכם למומחה לרפואת העור לבדיקה.

בכל קופות החולים, רפואת העור הינה רפואה ראשונית ואתם יכולים גם לפנות ישירות לבדיקה אצל רופא עור מומחה. אם עברתם את גיל ארבעים מומלץ להיבדק שגרתית על ידי רופא עור מומחה אחת לשנה, במיוחד אם אתם בעלי עור בהיר ואת רוב חייכם העברתם בארץ שטופת שמש.

האם אפשר למנוע שינויים בעור?

לא, זה בלתי נמנע מכיוון שרובם תוצאה של הזדקנות טבעית וחשיפה לשמש.

האם צריך לטפל בהם רפואית?

נגעים שאינם חשודים כסרטניים אינם מצריכים טיפול רפואי ומהווים בעיה אסתטית בלבד.

האם ניתן לטפל בנגעי עור חשודים בדרך לא כירורגית?

כן על ידי אידוי של הנגע בקור, בלייזר או בחומר אירוזיבי; מילת אזהרה: ראוי שהטיפול שיתבצע רק ואך ורק על ידי רופא עור מומחה, או מומחה לכירורגיה פלסטית שיעקבו אחרי מהלך הטיפול ויזהו במידת צורך בטיפול כירורגי משלים. למותר לציין שבמרבית הנגעים הלא מסוכנים או לא חשודים כלל כמסוכנים ניתן לטפל בדרכים לא כירורגיות על מנת למזער את הצלקת מהטעם הפשוט שמדובר בבעיה אסתטית ולא רפואית. 

לייעוץ חייגו: 03-6090660 או השאירו פרטים: